Çalıntı olduğunu bildiğimiz bir malı satın almak caiz midir?======>LÜTFEN OKUYUNUZ

Değerli arkadaşlar geçen gün gsmtamircisi arkadaşım "ERKAN Bİ LAPTOP VAR 400 YTL" dedi...Bende bana uyar arkadaşlara satarım dedim ve 1 gün sonra cihazın özelliklerini almak için yanına gittim.Binaen arkadaş malın "ÇALINTI olduğunu beyan etti....Olur ya ilerde sizinde başınıza bu ve buna benzer şeyler gelirse TEMKİNLİ olun diye dini açıdan bilgi vermek istedim......

Satılan şeyin çalıntığı olduğuna kesin olarak kanaat getirilirse veya kuvvetli bir ihtimal ile satan kimsenin kendi malı olmadığı herhangi bir vesileyle anlaşılırsa, tabiîdir ki, almamak lâzımdır. Fakat bu durum bilinmiyor, tahmin de edilmiyorsa, satıcının beyanına itimad edilerek parası verilir, satın alınır. Böyle bir malın çalıntı olduğu açığa çıkar, sahibi de belli olursa, esas mal sahibi ödenen meblâğı verdiği takdirde ona iade edilir.

Şayet sahibi de bulunmamışsa ve satıcıda tekrar bulunamamış ise, bu durumda aldığı mal meşruiyyet kazanır.
Selam ve dua ile...

kardeş doğrudur fıkhi asnlamda baktığında öyle ama bence hiç bi zaman baktık fiat düşük düşünüp almamak lazım çünkü düşük mal ya çalıntıdır yada bozuk

Kardeşlerim geçengün başka bir forumda verdim aynı açıklamayı.İnternettende almayı isteyen oldu.Lakin gerçeği öğrenince açıklama yaptım
biriside dediki "HUKUKİ ANLAMDA DİKKATLİ OL İÇERİ ALIRLAR YDA CEZA ALIRSIN FALAN""""vs.vs.s.vs.

Bende binaen dedimki ; "BEN ÖNCELİKLE HUKUKEN DEĞİL DİNEN SORGULARIM KENDİMİ.ZATEN DİNEN HARAM YADA YASAK OLAN ŞEY EMİN OL HUKUKENDE YASAKTIR....""Sonuçta bunun ukbâ alemi var

Allah yar ve ayrdımcımız olsun