Berat Geceniz Mübarek Olsun!

Hayaldunya

Mahmut
Forum Admini
#1
GSM Tamir.NET yönetimi adına tüm üye ve ziyaretçilerimizin mübarek berat gecesini kutluyorum, hayırlara vesile olup günallarımızın affedilmesine vesile olmasını Rahman ve Rahim olan Allah'tan diliyorum. Bu gecede yapılamsı gereken ibadetler hakkında ve berat gecesinin önemi hakkında bir yazıyı paylaşıyorum, umarım faydalı olur.

Allaha emanet olunuz.


"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)

Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da Tenzil denir.

Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de'Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir...'(Duhan, 44/1-4)

Ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; Berat Gecesidir. Kur'ânın bu gecede, Yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye başlandı.

Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, herşeyi takdîr etti, diledi. Bunlardan, bir yıl içinde olacak her şeyi, bu gece meleklere bildirir.

Kur'ân-ı kerîm, levhilmahfûza bu gece indi. Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem bu gece çok ibâdet, çok duâ ederdi.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

(Şa'bân-ı şerîfin onbeşinci gecesi olunca, o geceyi ihyâ ediniz ve gününde oruç tutunuz! Muhakkak ki, Allahü teâlâ, "Magfiret olunmak isteyen yok mudur, magfiret edeyim. Rızık isteyen yok mudur, rızık vereyim. Kim ne isterse vereyim!" buyurur. Bu hâl sabaha kadar devam eder.)

(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan duâ, tevbe, red olunmaz. Fıtr Bayramının ve Kurban Bayramının birinci geceleri, Şa'bânın onbeşinci (Berât) gecesi ve arefe gecesi.)

(Berât gecesini ganîmet, fırsat biliniz. Şa'bânın onbeşinci gecesidir. Kadir gecesi çok büyük ise de hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece (Berât gecesinde) çok ibâdet ediniz. Yoksa kıyâmet gününde pişmân olursunuz.)

(Şa'bânın onbeşinci gecesinde Allahü teâlânın kulları üzerine rahmeti zuhûr edip, mü'minleri magfiret eder, bağışlar. Kâfirlere ise mühlet verir. Kin ve hased sahibi olanları bu sıfatları terk edinceye kadar kendi hâllerinde bırakır.)

(Şa'bân ayının onbeşinci gecesi, rahmet-i ilâhi dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü teâlâya ortak koşan magfiret olunmaz.)

Bu gecede neler yapılmalı
"Nefis muhasebesi yapılmalı, Kur'an-ı Kerim okunmalı, bolca salavat getirilmeli, 'ben kimim nereden geldim, nereye gidiyorum. Bu dünyada nefsime, Rabbime topluma karşı görevlerim nelerdir?' diye tefekkür etmeli. Çokça tövbe etmeli, her bir ihtiyaç için dua ve niyanda bulunmalı. Kul hakkından kurtulmalı. Ölmüşlerimiz içinde dua etmeli. İslam aleminin içinde bulunduğu bu acı manzaralardan kurtulması için dua etmeli ve geceyi ibadet gündüzü oruçla geçirmeli."

Bugünleri fırsat bilmeliyiz
Allah (Subhanehu ve Teala)'nın rahmetiyle müminlere bazı zamanları birer fırsat kılarak büyük bir mükafat kazanmaya vesile kıldığını belirterek, "Bu zamanlarda yapılan ibadetin değerini diğer zamanlara nisbetle kat kat artırmıştır. Böyle zamanların feyzinden nasiplenmek faydalanmak bu zamanları tefekkürle, ibadetle, zikirle, tövbeyle geçirmek çok önemli olup bundan gafil kalmak bir mümine yakışmaz

Tarihi süreç içerisinde müminler bu mübarek zaman dilimlerine çok önem vermişler ve bu mübarek zamanları birer fırsat bilerek her zamankinden daha fazla ibadetle taatla geçirmişlerdir. Mübarek ayların kandilleri hiç şüphesiz Ramazan ayına hazırlık hükmündedirler

Müslümanların bu aylarda Ramazan için ruhen bedenen ön hazırlık yaptıklarını, ihlâs ve takvalarını artırır. Neticede tam bir huşu içinde Ramazana girerler, şeytan ve ordularına karşı bu şekilde teçhizat ve donanımlarını tedarik ederler ki bir sene boyunca şeytanlarla mücadelede ayakta kalıp muzaffer olabilsinler bu açıdan düşünüldüğünde bu mübarek zamanları güzel bir şekilde değerlendirmek bir Müslüman için çok önemlidir

Çocuklarımızı Camilere gönderelim
"Şaban ayında neden çok oruç tutuyorsun diye soran ashaba, peygamberimiz, Şaban ayında kulların amellerinin Allah'a arz olunduğunu, kendisin de oruçlu iken arz edilmesini istediğini beyan etmiştir (nesei)"

"Beraat gecesinde göklerin kapısı açılır melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler. (buharı nesei)" ve "Şaban ayının 15. gecesini ibadetle gündüzünü oruçla geçirin. (ibni mace)" hadislerini hatırlatan Teyfur, "İşlediğimiz cürümlerden, günahlardan, hatalardan beraat olmak, kurtulmak, temizlenmek ve arınmak için tüm ibadetlerimize önem verelim. Her zaman özellikle de bu mübarek zamanlarda tövbe edip istiğfarda bulunalım. Hakkı kuşanıp insanlığa hakkı sunalım hak üzere ilahi rızaya uygun yaşayalım

Dünya kazanımları için her türlü fedakarlık ve emek harcadığımız çocuklarımızı ve kendimizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden korumaya ve ahiretin ebedi kurtuluşu için çalışmaya, ibadete ve İslami yaşamaya ve de yaşatmaya önem verelim. En hayırlı sermaye ve hediye budur
 

Ekli dosyalar