bodrumda elektirigi olmayan köy

#1
Bodrum'un dibinde elektiriği olmayan köy

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı köşelerinden Mazı Köyü'ne bağlı Alakise Mahallesi, tam 28 yıldır elektrik getirilmesini bekliyor. Dünyanın zengin ve ünlü simalarının milyon dolarlık yatlarla ziyaret ettiği Kisebükü Koyu'ndaki mahallede yaşayan köylüler, öğle saatlerinde yaktıkları gaz lambaları ve fenerlerle yürüdü, karanlığı protesto etti.
Gökova'da, yerli ve yabancı turistlerin yılın 12 ayı akın ettiği, Mazı Köyü'nde, Kisebük Koyu'ndaki Alakise Mahallesi'nde yaşayanların 28 yıl önce başlattığı elektrik mücadelesi sonuç vermedi. Bodrum'a 20 kilometre uzaklıktaki köyde, mavi yolculuğun önemli duraklarından Kisebük'te 20 haneli, 200 kişinin yaşadığı mahallenin sakinleri, Mazı Muhtarlığı, Bodrum Kaymakamlığı ve Muğla Valiliği'ne 20'ye yakın dilekçe verdi. Çabaları sonuçsuz kalan köylüler öğle saatlerinde köy meydanında toplanarak ‘Karanlığa susuzluğa yolsuzluğa mahkum edildik’ eylemi yaptı. Köylüler evlerinin duvarlarına ‘Elektrik istiyoruz’, ‘Hangi çağda yaşıyoruz’, ‘Karanlığa son verelim’ yazıları yazdı.
Yaktıkları fenerler ve gaz lambalarıyla yürüyenlerden 82 yaşındaki Süleyman Karaman, 50 yıldır bu bölgede yaşadığını, hiç ışığı görmediğini söyledi. Karaman, “Bir kilometre yakınımızda elektrik var, ama mahallemize getirilmiyor. Ömrümüz elektriğin gelmesini beklemekle geçti. Köylü nasıl hak arayacağını bilmiyordu. Verdiğimiz dilekçelere rağmen bizi hep oyaladılar'' dedi. 2 çocuk, 4 torun sahibi 57 yaşındaki Cafer Serin, eşi 52 yaşındaki Fatma Serin ile birlikte kazma kürek alıp, her yıl mahalle yollarını düzelttiğini söyledi.

CEP TELEFONLARI VAR ELEKTRİK YOK
Köylülerden Ayşe Karaman, “Yıllardır elektrik bekliyorduk, gelmeyince yollara düştük. Bir elimde cep telefonu, diğer elimde gaz lambası var. Şaka gibi geliyor ama köylümüzün yıllardır yaşadığı gerçek bu'' dedi. Mazı Köyü Muhtarlığı'nın 14 yıllık azası Cemil Kemer de Alakise Mahallesi'nde yerleşimin 120 yıldır olduğunu ve koya son 20 yılda Abramoviç, Tina Turner, Pamela Anderson, Ürdün Kralı El Hassan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt gibi ünlülerin yatlarla gelip konakladıklarını, koyda gezinti yaptıklarını belirtti.
Kemer, “Gökova'nın tam kıyısındayız. Koyumuza dünyanın en zengin insanları yatları, binlerce turist ise cipleriyle geliyor. Cip safari güzergahındayız. Ayrıca koyumuzu ve ormanlar içindeki köyümüzün bu mahallesini her yıl otuz bine yakın turist ziyaret ediyor. Turistlere yaz ortasında bir soğuk su veya ayran ikram edemiyoruz. Televizyon, çamaşır makinesi, buzdolabı bize yabancı. Çocuklarımız karanlıkta ders çalışıyor. Yıllardır köylümüzdeki elektrik sıkıntısını anlatan dilekçeleri veriyoruz ancak karanlıktan kurtulup bir türlü aydınlığa çıkamadık. Mahalle değilsiniz diyorlar ama tüm resmi evrak, Alakise Mahallesi adına geliyor. Mazı Köyü'nün diğer kesiminde elektrik var, bu yerleşimde yok. Mahalle değilse dahi, elektrik verilebilmeliydi'' dedi.
2002-2008 yılları arasında Bodrum TEDAŞ İşletme Müdürlüğü'nü yapan ve halen Muğla TEDAŞ Müessese Müdür Yardımcısı olan Sefa Pişkinleblebici, konunun sık sık gündeme geldiğini, ancak bölgenin resmi olarak mahalle statüsü kazanmadığı için kanuni olarak elektrik veremediklerini söyledi. Pişkinleblebici, “Mazı Muhtarlığı'ndan TEDAŞ'a gelen talep üzerine ‘Mahalle olun, ondan sonra elektriğinizi verebiliriz’ diye resmi yazıyla yanıt verdik. Ancak muhtarlık yıllardır herhangi bir girişimde bulunmadı. Biz de elektriği veremedik. Bu yılki yatırım programızda da yok. Muhtarlığın bir an önce valiliğe müracaat edip mahalle olmayı sağlamaları gerek. Ardından elektriği verebiliriz. Adı geçen yer Bodrum'da elektrik veremediğimiz tek bölge olarak kaldı'' dedi.
DHA muhabirinden köylülerin elektriksiz yıllardır yaşadığını öğrenen Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, 21'nci yüzyılda, üstelik turizm bölgesinde bu manzaranın kabul edilebilir olmadığını söyledi. Kalkan, “Köylülerin 1994 yılında elektrik için müracaatları olmuş, ancak mahalle olamadıkları için yıllardır TEDAŞ'ın yatırım programına alınamamış. Konuyla ilgili inceleme yapıp yöreye elektriğin verilmesi ve vatandaşın mağdur edilmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Konu ile ilgili inceleme başlattık'' dedi.
Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu ise bir yerleşim alanının statüsüne bakılmaksızın elektrik götürülmesi gerektiğini belirterek, “Ben Bodrum gibi bir turistik yöremizde elektriksiz bir yerleşim olduğunu bilmiyordum. Çok şaşırdım. Bir yerde insanlar yaşıyorsa, elektrik verilmeli. İhmalden kaynaklanan bir aksaklık varsa bunu hemen düzeltir, mağduriyeti ortadan kaldırırız. TEDAŞ ve Özel İdare yetkililerini hemen görevlendiriyorum. bölgede inceleme yapıp gerekli işlemleri başlatacaklar'' diye konuştu.