dünya kadınlar günü kutlu olsun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığını ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması için özel bir gün.

İSTANBUL - 1857 yılında New Yorklu dokuma işçisi kadınların daha insanca bir yaşam isteyerek, eşitsizliklere ve ayrımcılığa karşı sürdürdüğü mücadele ile başlayan süreçte 8 Mart, tüm dünya kadınlarının, kutladığı uluslararası bir güne dönüştü.

ANACIĞIM

Anneme ve bütün annelere

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl?
Kaç geceler bana ninni söylerdi,
Hasta olunca oydu başucumda bekleyen,
Biraz yorulmayayım, üzülmeyeyim, hemen
Alır kucağına okşardı, saçlarımı öperdi.

Uzun kış geceleri masal masaldı.
Güzel çoban kızları, iyi kalpli sultanlar,
Bir suyun akışı gibi geçip gitti zamanlar
Şimdi ne o dünkü çocuk, ne de o masal kaldı.

Yıkayan oydu mürekkep lekeli parmaklarımı.
Akşam biraz geciksem yollara düşerdi .
Sokağa çıkarken «Yavrucuğum üşütme» derdi.
Hemen bir kazak örerdi biraz boş kaldı mı.

Bilirim yine kalbinde yerim anacığım.
Selam sana Kadınlar Günü İstanbuldan.
Yeni dönmüşçesine bir akşam okuldan,
Vefalı ellerinden öperim anacığım.

Ümit Yaşar OĞUZCAN

vala ustam ben böyle bi günü tanımadfığım için kutlamiyacam kadınlar kusura bakmasınlar

nedenmi? ustam aslında bu tür günler batılıların kendi ya sevgililerinin günleri ya kızların ya medreslerinin günleridirde onda ve maalesef bizlerede sanki çok mühim bir şeymiş gibi geçmiş

oysaki kadının ezdirilmememsi gerktiği kadının seçme hakının olduğu hiç bir güç onun istenmediği bi yaşantıya istemese giremiyeceği 1400 küsür yıl önce fahrel alemin vasitasi ile RABBİMİZ bize zaten emir buyurmuştur

o yuzden ben diyorumki haka rağmen hak olmaz yani verilmiş bi hakı kim verebilirki

ha bu günün kadınlarına gelince aslında onlar asıl şimdi esaret altındalar ama çok ascıdırki farkında değildirler maalesef saygılarımla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...