HDMI Nedir? [Kablo Pin Girişleri]

Hayaldunya

Mahmut
Forum Admini
#1
HDMI ya da tam adıyla High Definition Multimedia Interface (Türkçe: Yüksek tanımlı çokluortam arayüzü). 2003 yılında ses (audio) ve görüntü (video) verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir arabirimdir. HDMI; blu-ray disk çalar, HD-DVD disk çalar, bilgisayar, oyun konsolu, dijital uydu alıcısı gibi cihazları uyumlu ses ve görüntü cihazlarına (ör. "HD Ready" LCD televizyon) bağlar. 2006 yılında HDTV kameralar ve dijital fotoğraf makinelerinde de görülmeye başlamıştır.
RF(koaksiyel kablo), composite video, component video, S-Video, SCART, VGA gibi analog görüntü arayüz standartları ile DVI gibi dijital arayüz standartlarına alternatif olarak telif haklarını güvence altına almayı amaçlayan ve erişim kontrolü sağlayan DRM (Digital Rights Management) teknolojisini beraberinde getirmektedir. DVI ile geri uyumlu olup, ek olarak ses de taşımaktadır.
Piyasaya sürülen ilk HDMI bilesenli cihazı Pioneer üretildi. Örnek Modeller Pioneer DV-668AV DVD Oynatıcı ve Pioneer PDP-434HDE plasma televizyon.

Tür Özellik Pin 1 Veri TMDS Data2+ Pin 2 - TMDS Data2 Shield Pin 3 Veri TMDS Data2– Pin 4 Veri TMDS Data1+ Pin 5 - TMDS Data1 Shield Pin 6 Veri TMDS Data1– Pin 7 Veri TMDS Data0+ Pin 8 - TMDS Data0 Shield Pin 9 Veri TMDS Data0– Pin 10 - TMDS Clock+ Pin 11 - TMDS Clock Shield Pin 12 - TMDS Clock– Pin 13 CEC - Pin 14 Yedek Reserved (N.C. on device) Pin 15 - SCL Pin 16 - SDA Pin 17 - DDC/CEC Ground Pin 18 Güç +5 V Power Pin 19 Hot Plug Algılama Çalışırken Söküp Takabilme Algılaması