iphone 5 incelemesi (Özellikler, Fiyat, Türkiye çikiş tarihi)

Pratik

İmparator
#1
Apple’ın son bombası iPhone 5’in tüm yeni özellikleri fotoğrafları ve daha fazlası sizlerle…
Merakla beklenen iphone 5 sonunda gün yüzüne çıktı. İphone 5 açıklamalarda olduğu gibi 4 inç’lik daha uzun 16:9 oranında bir ekranla geliyor. Ekran yoğunluğu ise 4 ve 4s ekranlarıyla aynı ekranı paylaşıyor. Apple yeni ve daha uzun ekrana sahip olması daha fazla içerik sığabildiğinin kanıtıdır.Yeni iphone 5’in daha uzun ekrana sahip olması uygulama listesinde simgeleri artık 5 sıra halinde görüyoruz. Bu arada ekranda kullanılan yeni bir teknoloji onu daha ince hale getirirken görüntü kalitesini de iyileştiriyor bu da apple’a göre yüzde 44 oranında daha iyi renk doygunluğu sunuyor.
Cam ve alüminyum yapıya sahip yeni iphone 5 önceki iphone’lara göre daha ince ve yüzde 20 daha hafif. iOS 6 ile gelen iphone 5 her zamanki gibi siyah ve beyaz renklerde sunulacak.
İphone 5, 4 inçlik bir ekrana sahip ve bu ekranın ilk göze çarpan özelliği dikdörtgen bir yapıya sahip olarak uzunca bir ekran sunması. Ekranın teknik özelliklerinden bir diğeri ise her inçte 326 piksel bulunması bu sayede renk derinliği daha iyi sağlanıyor ve kullanıcıların gözüne hitap eden başarılı bir işe imza atıyor. Ürünün ekran çözünürlüğü ise 1136x640 piksel bu bakımdan iphone 4s’e göre %44 oranında renk çözünürlüğünü yakalamış bulunuyor. Ekranın retina teknolojisini kullandığını da belirtelim.Yeni iPhone 5, beklendiği gibi apple'ın yeni A6 çipi ile geliyor ve bu çip, şirkete göre hem CPU, hem de GPU olarak A5'den 2 kat daha hızlı. Önceki çipe göre yüzde 22 daha küçük olan ve gücü daha verimli kullanan A6, uygulamaları 2 kat daha hızlı yükleyebiliyor.

iSight kamera apple tarafından dünyanın en popüler kamerası olarak takdim ediyor. 8 megapiksellik kamera otomotik odaklanma ve LED flaş desteğine sahip olmakla birlikte önceki iphone’lardaki kameraya göre ufak boyutta. İphone 5 kamerasıyla birlikte gelen en mühim özelliklerden biri ise panorama modu artık iphone kullanıcıları akıllı telefonları üzerinden herhangi bir ek uygulama edinmeleri yada satın almaları gerekmeksizin panoramik fotoğraflar çekebilecek.
8 megepiksel kamerası bulunan iphone 5’in diyafram değeri ise f2.4 apple göre yüzde 40 daha hızlı çekim yapabilen yeni kamerada daha önce standart olarak bulunmadığı için eleştirilen panorama modu bulunması bu modda oluşturulan fotoğraflar ise 28 megapiksel çözünürlüğe sahip oluyor.Video modunda Full HD çözünürlükte kayıt yapabilen yeni iphone 5 video kayıt sırasında fotoğraf da çekebiliyor. Ön yüzünde bulunan kamerası 720p çözünürlüğünde video kayıt edebilen iphone 5 arka kamera ile 1080p Full HD video çekimi gerçekleştirebilmenin yanında 3G üzerinden FaceTime desteği de sunuyor. 3 adet mikrofona sahip olan iphone 5’te ses kayıt özelliği daha da geliştirilmiş.
iPhone 5'in en ilginç yönlerinden biri ise bağlantı yuvasının değiştirilmiş olması. Yüzde 80 daha küçük tasarlanan yeni bağlantı yuvası özel bir dönüştürücü yardımı ile eski nesil bağlantıya sahip cihazlarla da kullanılabilecek. Yeni bağlantı yuvasına Lightning adını veren Apple'ın özel dönüştürücü aksesuar sayesinde (ayrı olarak ücretli satılacak) eski cihaz ve kablolarla uyumluluk sağlaması önemli bir özellik.İphone 5 bağlantı özellikleri ile de yenilenmiş görünse de NFC teknolojisine sahip olmamasıyla birlikte kullanıcıları şaşırtmış bulunuyor. Buna mukabil LTE teknolojisi ile 4G bağlantı seviyesine dair bir iletişim teknolojisi yeniliğini ortaya koyuyor. Sahip olunan diğer bağlantı özellikleri HSPA, DC-HSDPA ve 802.11b/g/n şeklinde. Tabi AGPS, GLONASS bağlantılarının da üründe yer aldığını ekleyelim.
İOS 6, iPhone 5 ile birlikte gelen işletim sistemi, Apple’ın bu yeni işletim sistemi ile birçok yeniliği iphone 5 üzerinden ilk kez deneme şansı yakalanacak. Tabi ki İOS 6 işletim sisteminin beraberinde getirdiği en önemli özellikler haritalandırma, 3D olarak kısaltılan 3 boyutlu harita servisini İOS 6 ile birlikte hayata geçirecek olan Apple, iPhone 5 kullanıcılarının herhangi bir harici GPS cihazına ihtiyaç duymadan A noktasından B noktasına gitmelerini sağlayabilecek kadar başarılı parçacıklara sahip. Siri desteği ile sesli komutlara ve taleplere de cevap verebilen harita uygulaması gerçekçi 3 boyutlu mimari fotoğraflarıyla göz kamaştırıcı bir yapı ortaya koyuyor.
İphone 5 sahip olduğu batarya sayesinde kullanıcısının 8 saatlik 3G görüşmesi yapmasına LTE açıkken 8 saat internet dolaşmasına, WiFi açıkken 10 saat internette dolaşmasını, 10 saate kadar video izlemesi süresine ulaşabiliyor.
İphone 5 16 GB, 32 GB ve 64 GB olmak üzere üç farklı depolama seçeneği ile birlikte kullanıcılara ulaşacak. Bu depolama alanlarını herhangi bir harici bellek ile arttırmak mümkün değil.

iPhone 5’in ülkemizdeki fiyatı KDV dahil 3.299,00 TL olması beklenılıyor.
 

Ekli dosyalar