Nokia E6-00 İncelemesi: Özellikleri, Fiyatı, Eksikleri, Türkiye, Çıkış Tarihi

Hayaldunya

Mahmut
Forum Admini
Nokia üreticisi, Symbian Anna işletim sistemiyle çalışan 'Nokia E6-00' akıllı telefonunu Dünya pazarına göndermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde 'Nokia E6 İlk İnceleme' başlığı aldında haberini yaptığımız telefonun tüm detayları bu incelememizde bulailirsiniz. Amazon online satış sitesinde unlocked'lı (Unlock/Simlock açık, tüm hatlarda çalışır) olarak tüm ülkeler için Nokia E6 akıllı telefonu $446 dolar fiyat ile satılmaya başlandı. Symbian Anna işletim sistemi ile çalışan Nokia E6 akıllı telefonunun özellikleri ise, 2.46-inç büyüklüğünde (640 x 480 çözünürlüklü) dokunmatik ekran, tam QWERTY klavye, HSPA şebekesi, Wi-Fi kablosuz ağ, GPS alıcısı, ücretsiz navigasyon, 8-megapiksel kamera ile 720p video kayıt kabiliyeti ve 8GB dahili kullanıcı hafızası bulunuyor. Navigasyon sesli talimatlarına, ücretsiz Ovi Maps Navigation üzerinden ulaşılabilir. Türkiye piyasalarına ne zaman gireceği henüz belli değil. İncelemeyi okumadan önce bir tanıtım videosu izlemeye ne dersiniz?

[YOUTUBE]yYK64iKMMJY[/YOUTUBE]

Nokia E6 resmi sitesinde verilen görseller

Touchscreen or D-pad is not a decision you're forced to make. It will come naturally instead. Where the small screen won't allow the required level of touch precision, the D-pad will fill in. Five homescreen panes to fill with shortcuts and widgets will do better than the good old Active Standby with alternative setups for business and leisure.
Most importantly though, to even the most old-school of Eseries loyalists, touchscreen will be a fair price to pay for finally upping the screen resolution to acceptable levels.

Nokia E6 Detaylı teknik özellik listesi:

• Genel: Dört-bantlı GSM/GPRS/EDGE şebeke desteği.
  • 3G bağlantıları: Penta-bantlı 3G şebekesi, 10.2 Mbps hızında HSDPA ile internetten veri indirme ve 2 Mbps hızında HSUPA ile internete veri yükleme.
  • İşletim Sistemi: Nokia'nın yeni "Symbian Anna" işletim sistemi ile çalışıyor.
  • Mesajlaşma çubuğu, stainless steel body, four-row QWERTY keyboard
  • Ekran: 2.46" inç büyüklüğünde 16M-renk kapasitif TFT dokunmatik ekranı, 640 x 480 piksel çözünürlüğünde; çizilmeye karşı Gorilla cam ile korunuyor.
  • İşlemci: 680 MHz hızında ARM 11 işlemci
  • RAM: 256 MB RAM bellek.
  • Hafıza: 8GB dahili kullanıcı hafızası, 1GB ROM belleği,, microSD hafıza kartı yuvası.
  • Kablosuz Ağ: Wi-Fi 802.11 b/g/n.
  • GPS Alıcısı: A-GPS desteği ile GPS alıcısı ve ücretsiz ömür boyu sesli yol haritası.
  • Dijital Pusula
  • Kamera: 8 megapiksel sabit odaklı kamera ile çift LED flaş, 720p video kaydetme @ 25fps'de; geotagging, yüz algılama ve video içinde akıllı zoom.
  • Dahili ivmeölçer ve yakınlık sensörü.
  • Standart 3.5 mm kulaklık girişi.
  • RDS özellikli Stereo FM Radyo
  • microUSB portu
  • Web tarayıcı, Flash ve Java desteği
  • Stereo Bluetooth 3.0.
  • Akıllı arama ve sesli komutlar.
  • DivX, XviD ve Matroska video desteği.
  • Sosyal ağ entegrasyonu.
  • Office belge görüntüleyici ve editör.
  • Mükemmel pil ömrü.
  • Mükemmel ses kalitesi.

Nokia E6 Eksikleri ve eleştiriler:

• Symbian Anna hala Android ve iOS işletim sistemleri ile baş edemez!
  • Küçük dokunmatik ekran, büyük parmaklar için kullanılamaz!
  • Kamera sabit odaklı.
  • 3. parti yazılım durumu göreceli olarak sınırlı.
Nokia’nın büyük bir başarıya imza atmış olan Nokia E71 ve Nokia E72 cihazlarının ardından gelen Nokia E6, QWERTY klavyesi ve yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranıyla iş dünyasında kullanılmak üzere tasarlanan çok şık bir akıllı telefon. Cam ve paslanmaz çelik gibi en üst düzey malzeme kullanılarak tasarlanan cihaz istenirse iki istenirse de tek elle kolayca kullanılabilen kompakt ölçülere sahip. Nokia E6 sıra dışı bir batarya ömrünün yanı sıra, bir akıllı iş telefonunda görülebilecek en iyi Microsoft mesajlaşma deneyimini sunuyor. özellikleri arasında Microsoft Exchange, Microsoft Communicator Mobile ve Microsoft SharePoint da yer alıyor.

Symbian Anna: Nokia E6, aynı zamanda, Symbian yazılımının en yeni ve eksiksiz güncellemesini içeren cihazlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu güncelleme aralarında yeni ikonlar, geliştirilmiş metin girişi, daha hızlı internet tarayıcısı ve güncellenmiş Ovi Haritalar uygulaması (geliştirilmiş arama ve yeni toplu taşım yollarıyla birlikte) olmak üzere pek çok yeni kullanım kolaylığı içeriyor. Yenilenen yazılım özellikle kurumsal kullanıcılar için donanım ivmeli şifreleme gibi gerçek kurumsal güvenlik ve toplantı isteği desteği gibi yeni e-posta özellikleri de sunuyor.

Symbian Anna ismi takılan bu yazılım güncellemesi önümüzdeki aylarda sevkıyatları yeni yapılacak olan Nokia N8, Nokia E7, Nokia C7 ve Nokia C6-01 cihazları üzerinde de standart olarak yer alıyor olacak. Güncel yazılım ayrıca daha önce sevkıyatı yapılmış olan modellere de indirilebilecek.

This phone seems to have almost everything - well, save for HDMI and an actual life-size touchscreen. But we're talking Eseries and the E6 is the business. It feels like Nokia really wanted to rekindle the magic. The E6 makes the E72 look like a routine, cursory attempt at an update. Where the E72 wanted quietly keep on cashing in, the E6 is keen to make a difference. A tall task indeed, considering the times.

Nokia, smartphone cep telefonu ürün yelpazesini iki yeni akıllı telefon modeli ve yenilenmiş kullanıcı özellikleriyle güçlendirdi. 50 civarında iyileştirme ve geliştirmenin gerçekleştirildiği en son versiyon Symbian işletim sistemine (Symbian Anna) sahip olan Nokia E6 smartphone cep telefonu iş dünyasının mobil kullanımını zenginleştiriyor. Nokia E6 cep telefonu Symbian işletim sisteminin yeni versiyonuna sahip ilk modellerden biri olma özelliği taşıyor. Symbian işletim sisteminin yeni versiyonu yeni ikonları, geliştirilmiş metin girişi gibi kullanıma yönelik yenilikleri ile daha hızlı ve Flash 10 destekli internet tarayıcı özelliği ve yenilenmiş Ovi Haritaları ile dikkat çekiyor.
Bu iki yeni cep telefonu modeli ile Nokia'nın smartphone serisini daha güçlü hale getirdiklerini ve Nokia E6 cep telefonunun daha güzel ve daha sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunduğunu ve bu özelliklerin yakında Nokia N8, Nokia E7, Nokia c7 ve Nokia C6-01 telefonlarda da kullanılabileceğini ifade eden Nokia Akıllı cihazlar bölüm başkanı Jo Harlow açıklamasını şöyle sürdürdü: "Yeni Nokia E6 cep telefonu ve Symbian işletim sisteminin yeni versiyonunun yanı sıra yakın gelecekte müşterilerimize sunacağımız yeni kullanıcı deneyimi fonksiyonları ile hem yeni Nokia smartphone cep telefonu kullanıcılarına ve hem de rakip smartphone kullanıcılarına hitap etmeye devam edeceğiz."
Nokia'nın daha önce büyük başarı elde eden Nokia E71 ve Nokia E72 modellerinin izinden giden yeni Nokia E6 smartphone cep telefonu eksiksiz bir QWERTY fiziksel klavye ile yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekrana sahip. Cam ve paslanmaz çelik gibi çok özel malzemeler kullanılarak üretilen Nokia E6 smartphone cep telefonu bir ya da iki el ile kolaylıkla kullanılabilen kompakt bir gövde yapısına sahip.

Symbian işletim sistemine sahip olan Nokia E6 akıllı telefon uzun bir ömrü ve Microsoft Exchange, Microsoft Communicator Mobile ve Microsoft SharePoint gibi Microsoft mesajlaşma özellikleri sayesinde esnek bir bir iş telefonu profili de çiziyor.

Nokia E6 modeli tamamen güncellenmiş en yeni versiyon Symbian işletim sitemine (Symbian Anna) sahip olan ilk smartphone cep telefonu olma özelliği taşıyor. Symbian işletim sisteminin yeni versiyonunda yenilenmiş ikonlar, geliştirilmiş metin girişi, daha hızlı internet tarayıcı deneyimi, Flash 10 desteği, geliştirilmiş arama özelliklerine ve yeni yol rota verilerine sahip yenilenmiş Ovi haritaları uygulaması bulunuyor.

Yenilenen Symbian işletim sisteminde donanım tabanlı şifrelemeli kurumsal güvenlik ve yeni e-posta özellikleri gibi özellikle iş dünyasına kullanıcılarına yönelik yeni fonksiyonlara yer verilmiş. Symbian Anna olarak adlandırılan yeni versiyon Symbian işletim sisteminin güncellemesi önümüzdeki aylar içerisinde Nokia n8, nokia E7, Nokia C7 ve Nokia C6-01 gibi cihazlara da indirilip kullanılabilecek.

(TeknoKampus.com, letsgodigital.com, gsmarena.com, Nokia.com kaynaklarından faydalanmıştır.)

Ekli dosyalar