>>Nokianın Gizli Özellikleri<<

  • Konuyu başlatan **AYAZ47**
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A

**AYAZ47**

Guest
#1
Telefonumuzun menüsünde *4720# yazıp bazı şeylerin kalitesini düşürerek daha uzun bir şekilde bataryayı kullanabiliriz. E er tekrar ski hale dönmek istersek #4720# yi tuşlamamız yeterli...

nokia cep telefonlarının garanti menüsünü açma

Bu yanlızca java tabanlı nokialar için geçerlidir. Menüde *#92702689# yazarsanız bu işlem gerçekleşir.

nokialarda **** numarası ve işletim sistemi

Nokia telefonunuzun kutusunu kaybedip çalıntı esnasında **** numarasından yoksun kalmamak için telefon ekranına *#06# yazın ve çıkan **** numarasını not edin. Telefonunuzun işletim sisteminin sürümünü görmek için *#0000# yazın ve işletim sisteminizin sürüm numarasını görün.

NOKİA AVTİVE SPEECH CODEC DEĞİŞİMİ


Nokia telefonlarda java tabanlı bir işletim sistemine sahipseniz. *3370# yes ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Bu EFR teknolojisini açar. EFR en geniş bant sistemine denir ve en kaliteli görüşme bu sistemle sa lanır. Gelişmiş ülkelerde bu sistem mevcuttur. Yanlız bataryanız daha çabuk biter. #3370# ise bu sistemi kapatır.

Operatör WAP & MMS Ayarları

Cep telefonunuzun mesaj bölümüne WAP boşluk Cep Telefonu Modelini yazıp 2222ye göndererek, ayarlarınızın kısa mesaj yolu ile cep telefonunuza iletilmesini sa layabilirsiniz. (örnek: WAP T610) *Bu servisten, WAP ayarlarının kısa mesaj yolu ile yapılmasını destekleyen bir cep telefonunuz varsa yararlanabilirsiniz. **Kısa mesaj yolu ile ayar alımını destekleyen cihaz listesi aşa ıdadır .. MMS Ayarlarını Almak ( Ücretsizdir ) Cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne "mms " yazarak 2222 numarasına kısa mesaj ile gönderin. Telefonunuz için uygun ayarlar size iletilecektir. (Örne in, Ericsson T68i için mms t68i yazılmalıdır.) Gelen mesajı kaydedin, artık keyifle MaxiMesaj gönderebilirsiniz. **Kısa mesaj yolu ile ayar alımını destekleyen cihaz listesi aşa ıdadır .. WAP UYUMLU TÜM NOKİA VE SONY-ERİCSSON MARKA TELEFONLAR ALMAKTADIR ..BUNUN DIŞINDA; MOTOROLA C550 MOTOROLA V150 MOTOROLA V220 MOTOROLA V300 MOTOROLA V500 MOTOROLA V600 MOTOROLA V80 SAMSUNG D410 SAMSUNG E100 SAMSUNG E700 SAMSUNG E800 SAMSUNG N620 SAMSUNG R220 SAMSUNG T100 SAMSUNG V200 SAMSUNG X100 SAMSUNG X430 SAMSUNG X600 SIEMENS SX1

symbian telefonlarda format

1-) Soft Format

E er telefonunuz sürekli sistem hataları veriyorsa, istem dışı kapanıp açılıyorsa, yüklemiş oldu unuz uygulamalar normal dışı çalışıyor yada hiç çalışmıyorsa vs.. Telefonunuza soft format atarak telefonunuzu ilk aldı ınız zaman ki ayarlara geri çevirebilirsiniz. Soft format fabrika ayarlarına dön gibi de ildir. Fabrika ayarlarına dön yapıldı ında sadece profiller orjinal ayarlara dönmektedir. Ancak format attı ınızda telefonunuzun hafızasındaki herşey silinecek. Telefon defteri, mesajlar, erişim noktaları...

Format Yöntemi: Telefon açık iken *#7370# yazın. Ekrana "Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi? Telefon kapanıp açılacak" uyarısı gelecektir. Evet seçene ini seçtikden sonra güvenlik kodunu girerek format işlemini tamamlayın. Ortalama format süresi 2 dakidadır.

2-) Hard Format

E er telefonunuz hiç açılmıyorsa veya güvenlik kodunuzu bilmiyorsanız hard format atarak telefonunuzu tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Format Yöntemi: Telefon kapalı iken (*) (3) (yes) ve yukarıdaki kapama açma tuşuna birlikte basarak format işlemini yapabilirsiniz.


hard format yaparken batayanızın full olmasına yada şarj da takılı olasına dikkat ediniz

Hafıza Rahatlatma

Telefondaki ramin yükünü hafifletmek için menü tuşuna basılı tutup çıkan menüdeki uygulamaların hepsinden sadece telefon ikonu kalana kadar, kendi çıkış komutlarıyla (back exit vs.) veya "c" tuşuyla çıkın.
bundan sonrada açtı ınız menülerden kırmızı tuşla çıkmak yerine bu şekilde çıkarsanız yetersiz hafıza gibi hatalarla karşılaşmazsınız.

Bilinmeyen Dosya Hatası!

Telefona Dosyayı Yolladınız Ama Oda Ne Bilinmeyen Dosya Biçimimi
Diyor Ozaman.... Telefona Yolladıgın Dosya Rar Veya Zip Uzantılıdır.Telefonumuz
Sadece jar ve sis Uzantılarını Otomatık Tanır.

Bu Dosyaları Yuklemenın 2 Yolu Vardır.

1.Telefonunuza zipman programı yukleyerek
telefonunuzda rar uzantılı dosyaları acabilirsınız.

2. Bilgisayarınıza winrar progr*****
yukluyerek dosyayı açıp içinden cıkan dosyayı telefona yolluyarak sorunu
halledebilirsınız.Winrar progr***** inndir.com dan yükleyebilirsınız.


Cep telefonundan pc ye ba lantı

Evinizde, iş yerinizde veya bulundu unuz bir yerde internete ba lı bir bilgisayar varsa, cep telefonuzdan internete girmek için extra para vermenize gerek yok. Bilgisayarınızdaki mevcut internet ba lantısını cep telefonunuzla paylaşabilirsiniz. Bunun için bilgisayara ba lı bir bluetooth dongle ve bilgisayarın internete ba lı olması (olmazsa olmaz) yeterli.

Telefonda yapmanız gerekenler:

1. Ayarlara girin.
2. Ba lantı, sonra erişim noktalarına gidin.
3. Seneçeneklerden Yeni Erişim noktası -> Varsayılan Ayarları Kullan.
4. Oluşturaca ınız yeni Ba lantı noktasında şunları yazın.
Ba lantı Adı : İstedi iniz bir şey yazın.
Veri Taşıyıcısı :GPRS
Erişim noktası Adı : Bluetooth cihazının adı. (Bunu do ru olarak girmeniz çok önemli)
Kullanıcı Adı : Yok
Do rulama : Normal
Bilgisayarda yapmanız gerekenler:
1. Önce bilgisayarınıza PcSuite progr***** kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
2. Denetim masasındaki Bluetooth Aygıtlarına tıklayın.
3. Com Ba lantı noktaları sekmesine tıklayarak yeni bir Com Ba lantı noktası ekleyin.
4. Saatin yanında görülen simgeden bu ekledi iniz ba lantı noktasını seçin. PcSuite telefonunuzla ba lantı kurdu unda simgenin de işti ini göreceksiniz. Bunu yapmadan önce telefonunuzun bluetooth özelli ini aktif etmeyi unutmayın.
Telefonunuzda oluşturdu unuz erişim noktasını Opera, Agile Messenger, WirelessIRC gibi programlara tanımlayarak evde, ofiste, işte, okulda bedava internete ba lanabilirsiniz. Yalnız bu erişim noktası wap için kullanılamıyor. Bu özelli in Ngage sahipleri tarafından daha çok sevilece ini düşünüyorum. Artık ngage sahipleri ngage arenaya gönül rahatlı ıyla bedava ba lanabilecekler.

Telefonlar Arası Dosya Gönderimi / Paylaşımı !


Telefonunuzdaki istedi iniz bir dosyayı karşı tarafa bluetooth yada kızılötesi mümkün.


Yapmanız gereken,
Download bölümümüzden Herhangi bir file manager uygulaması çekip, telefonunuza yüklemeniz.
( fexplorer, seleq, efile manager ) gibi .


Daha sonra uygulamayı çalıştırın ve , göndereceginiz medya neredeyse, onu bulduktan sonra üzerine gelin ve ;
Seçenekler > Gönder > Bluetooth / Kızılötesi ile


Yapın, dosya karşı tarafa yollanacaktır ..


-Mesela sizin dijital müziklerinizin oldugu klasör (Series60 larda)

C:/Nokia/sounds/digital veya E:/sounds/digital klasörleridir .


-Mesela Resim klasörü,

Telefon hafızanızdaki bir resim ise: C:/Nokia/Images dedir, hafıza kartı ise: E:/Images .


Herhangi bir yere ataca ınız bir uygulama yada oyunun yükleme dosyası ( mevcut yüklü oyunları gönderme yolu yok tabiki ) için siz E sürücüsüne bir klasör olusturup, adını örnegin "yedek" vererek, buraya arşivleyebilirsiniz, sonra birisine göndermek istedi inizde buraya girip, "Gönder" demeniz yeterli olacaktır .


S60 Dışında Di er Telefonlarda: Aynı Durum, di er symbian sistemli P900 gibi cihazlarda da mümkündür (Uiq serisi). Temel mantık ve yapılışı bu şekildedir .. Bir file manager yüklemek ve disklerden bularak dosyayı yollamak.

Sık sık gündeme gelen bir konu da korumalı dosya meselesi. Bazı modeller sis dosyaları veya orijinal melodileri Bluetooth üzerinden göndermeyi "korumalı dosya" uyarısı vererek reddediyor.
Bunu aşmanın iki yolu var..
1-Dosyanın uzantısını de iştirmek. Örne in "Fexplorer.sis" dosyasını yeniden adlandırıp adını Fexplorer.si veya Fexplorer.siss olarak de iştirirseniz sorun ortadan kalkar. Karşı telefon dosya uzantısını tanımayabilir (özellikle müzik,video dosyalarında) bu nedenle transfer bittikten sonra karşı telefonda dosya uzantısını yeniden eski haline getirmeniz gerekebilir.
2-Alternatif bir yazılım kullanmak. Bazı programlar telefonun sisteminden ba ımsız olarak bluetooth kullanabiliyor. Buda dosya transferinde kolaylık sa lıyor. Bu konuda en iyi programlardan biri "Mobiluck". di er özelliklerinin yanında bluetooth üzerinden sorunsuz dosya transferi sa lıyor..

Operatör Logosunu Silmek

S60 Serisi İçin

Bir file manager ile (seleq, fexplorer vs. ) ; Aşa ıdaki dizinlere geçin .
c>system>apps>phone klasörü vardır, onu tamamen silip telefonuzu yeniden başlatın ..
Bir programla logolarınızı silmek, yönetmek ve düzenlemek istiyorsanız, program için tıklayınız.. Bu linkteki;
OpLogoMan: Logo yöneticisi, logolarınızı oluşturun, kaldırın, düzenleyin. programıdır.

Eski nokia modellerinde; *#67705646# tuslamanız yeterli oluyor ( hepsinde de il )
Di er marka ve modellerde Operatörünüzden "L0" kodu ile logo isteyebilirsiniz en son çare olarak bu şekilde silebiliyorsunuz ..

Gelen Mesajların Mmc ye Kaydı


Mesajlar /ayarlar / di er / mmc kartını seçin bundan sonra gelen mesajlar ve giden mesajlar mmc kartına kaydolacaktır.
 
A

**AYAZ47**

Guest
#2
Smart Movie ayarları, Kaliteli olsun diyenler...

Bu ayarla oluşturdu umuz müzik video ları 3-4 mb arası, Divx film izlemek isteyenlerler için 700mb divx 70mb a iniyor


"Video Settings" bölümünde Landspace yi seçili ve Reduce frame işaretli olması gerekiyor.
Configure diyoruz "DivX® 5.2.1 Codec"i seçiyoruz "Options" diyoruz...
Average bitrateyi 256 yapıyoruz... Encode Performance ı standart yaparsanız orta kalitede slow yaparsanız yüksek kalitede (dosyayı çevirirken uzun sürüyor)videolar elde edersiniz
"Select DivX® Certified Profile" seçene ini işaretliyoruz "Portable" lı seçiyoruz ve İleri diyroruz... Gelen ekrana width :208 x height:176 (bunları istedi niz çözünürlü e ayarlaya bilirsiniz)yapıp Video frame rateyi "12 fps" yapıyoruz. ve Finish diyoruz... Sonraki pencereyede "OK" ve sonrada "Close" dedikten sonra sıra geliyor sese... Audio Settingsde Enable ve Force mono işaretli olacak ve Frequency: 16000 Hz olcak. Bitrate ise iste e göre 48 kbps veya 24 kbps yapılabilir....
E er filmimiz alt yazılı ise "Subtitles" bölümünden ekliyoruz
Buraya kadar herşey tamamsa "Convert" diyerek dönüştürme işlemini bitirebiliriz...
E er ses görüntü ile uyuşmuyorsa şunu yapın : Telefondaki Program > Tercihler > 0.55 sec


Control Freak 2 Kurulumu ve Kullanımı

1) Cfsetup.exe dosyasını çift tıklayın.Gerekli kurulum işlemlerini tamamlayın.

2) Kurulumdan sonra masaüstünde ControlFreak.sis dosyası oluşacaktır.Bu dosyayı

telefonunuza kurmayın yoksa tam sürüm kullanamazsınız. Indirdi iniz Control
Freak 2[1].0 Full.zip
dosyasının içindeki ControlFreak2.0_Full_6600_7610_Dotsis.sis dosyasını
telefonunuza kurun.
3) Kullanıma hazır.B.Ba lantı :
1) Bu program sadece bluetooth destekli oldu u için kızıl ötesi veya kablo ile ba lanılamaz.
2) Bilgisayar ile telefon arasındaki bütün ba lantıları kesin. 3) Pc suite veya bluetooth aracılı ıyla bilgisayara ba lanan tüm programları kapatın.
4) mRouter daki (saatin yanyndaki simge) seçili portları iptal edin.
5) Telefon ile bilgisayar ba lantısını sa lamak için program winamp´a bir plug-in yüklüyor.Bu plug-in´ i açmak için winamp ´ı çalıştırıp ctrl ve f tuşlarına basın.
6) Açılan menüden Scan Ports tuşuna basın.Listelenen potlardan daha önce pc suit ile ba landı ınız portu seçin(bu genelde com4 oluyor).
7) Connect tuşuna basın. OK tuşuna basarak pencereyi kapatın.Ama winamp´ ı kapamayın. Ba lantı için winamp´ ın açık olması şart.(NOT!!! Programla işiniz bittikten sonra pc suite veya başka bir programla telefonunuzu bilgisayara ba lamak isterseniz yine aynı menüden disconnect´ e basmayı ve mRouter´ daki portu(com4) seçmeyi unutmayın aksi taktirde plug-in, portu meşgul etti i için ba lantı kurulamaz. !!!)
Telefonunuzda boluetooth´ u açık hale getirin.
Daha sonra telefonunuza yükledi iniz programı çalıştırın.
9) Seçenek sonrada connect´ e basın. Cihaz araması bitince bilgisayarı seçin.
10) Bu işlemlerin hepsini do ru gerçekleştirdiyseniz şu anda ba lı olmanız gerekiyor.
C.Kullanım :
1) Aktivasyon ; Active seçene ine basın çıkan menüye dokunmadan tamam´ a basın.Artık program full sürüm.
2) Menü kullanımı ; Seçenek
Player viev (oynatıcı görünümü)
Trac info (o anda çalan parça bilgisi)
Playlist preview (çalınacak listesi)
Spectrun analyser (ses tayfy)
Browse (tarama)
Current playlist (şuanki çalınacak listesi)
Media library (Ortam kitaplı ı) not: bu seçenek winamp 2 serisinde çalışmaz.
Play mode (çalma modu)
Enable-Disable shuffle (karışık çalma aktif-aktif de il)
Enable-Disable repeat (tekrar çalma aktif-aktif de il)
Computer (bilgisayar) Desktop control (masaüstü yönetimi)
Shutdown (bilgisayarı kapat)
Restart (yeniden başlat)
Stand by (bekleme konumuna geç) Hibernate (kış uykusu modu)
Disconnect (ba lantıyı kes)
Settings (ayarlar) Exit (çıkış)
3) Joystick ve tuş takımı kullanımı ;
Yukarı ok : Ses aç
Aşa ı ok : Ses kapat
Sa ok : Bir parça ileri basılı tutuldu unda şarkıyı ileri sarar
Sol ok : Bir parça geri basılı tutuldu unda şarkıyı geri sarar Enter : Çal-Durakla basılı tutuldu unda durdurur
1 Tuşu : O anda çalan parça bilgisi
2 Tuşu : Çalınacak listesi görünümü 3 Tuşu : Ses tayfy
6 Tuşu : Ortam kitaplı ı
7 Tuşu : Çalınacak listesi
8 Tuşu : Masaüstü yönetimi
0 tuşu : Oynatıcı görünümü aç-kapat
# Tuşu : Ayarlar
* Tuşu : Ortam kitaplı ı

Format atma

Telefonunuz system hataları veriyor kendi kendine kapanıyor bazı programlarda hata veriyorsa soft format atabilirsiniz bunun için:*#7370# tuşlayın karsınıza "Tüm orjinal ayarlar geri yüklensin mi? Telefon kapanıp açılacak" d,iye bir şey cıkacak evet diiyp güvenlik kodunu girin ve format başlasın telefon yeniden açıldıgında formatlanmış olacaktır.Dikkat edilmesi gereken konus ise telefon rehberini yedeklemeyi unutmayın cunku formatla birlikte mms gprs ve rehber deki bilgiler gibi di er bilgilerde silinecektir.

Ayrıca hardformat ta vardır.Bu formatı denemedim ama e er telefon acılmıyorsa veya açılıştaki güvenlik kodunu (pin kodu de il) unuttuysanız Telefon kapalı iken (*) (3) (yes) ve yukarıdaki kapama açma tuşuna birlikte basarak format işlemini başlatabilirsiniz.

Bluetooth aracıyla ile internette girme

My Bluetooth Placesı çift tıklayın bluetooth ba lantısı eklemek için add bluetooth connection ı tıklayın ve dial-up networking seçene ini işaretleyin kurulum sihirbazı otomatik olarak telefonunuzu algılayacaktır.karşınıza çıkan pencerede pin code bölümüne kendi belirleyece iniz bir şifre girin ve next butonuna basın. Daha sonra telefonunuzda ba lantı kurulsun mu? şeklinde bir mesaj belirecektir. Bu mesajı onayladıktan sonra karşınıza şifre bölümü çıkacak. Buraya bilgisayarınızda girdi iniz rakamlardan oluşan şifreyi giriniz.

Telefonda şifreyi onayladıktan sonra bilgisayarınızda finish deyip ekranı kapatın.Sizin belirledi iniz isimde klasör oluşur. Entire Bluetooth neighborhood ikonunu çift tıkladıktan sonra telefon cihazını belirten ikonu karşınıza çıkar. Bu ikonun altında da Dial Up Networking ikonunu çift tıklayın. Daha sonra telefonunuzda ba lantı kurulsun mu şeklinde bir mesaj belirecektir.

Mesajı onayladıktan sonra internete ba lanabilmeniz için Kullanıcı adı ve Password bölümü ekrana gelecektir. Burada sadece servis sa layıcınızın verdi i numarayı (Nokia marka cep telefonu için *99#, Sony-Ericsson marka cep telefonu için *98*....#) Dial kısmına yazmanız yeterli olacaktır.

Dosya cracklemek

1-app yöntemi : app dosyası çıkar onu tele atıp E:/system/mail/00000_12 klasöründen alıp E:/system/apps dosyasının içine girip uygulamanın içine yapıştırınca crack olur(genelde oyunlarda olur.....)

2-keygen yöntemi : keygen.exe programı çıkar ona telefonunun **** (seri nosu)yazınca sana verilen kodu uygulamanın register kısmına girince crack olur(ultramp3)

3-tarih yöntemi (genelde psiloc programlarda olur kumanda,system tools) gibi onunda programı yükleyip tarihi 2000 alıp telefonu kapatıp açıldı ında cracklenecektir.(by psiloc kumanada)

4- telefonu kapatıp açma : programı yükledikten sonra tele restar çekti inde program cracklenir (örn : Camera FX)

Pc Suitede System Klasörü Görüntüleme, Bu yöntem işe yarıyo

Pc Suitete System dosyalarını görüntülemek için:


Masaüstünde yeni klasör oluşturun ve ismini System olarak de iştirin

Telefonuzu PCye ba layıp Bilgisayarımdan "Nokia Phone Browser"i açın

Açılan Pencerede Klasör görünümünü etkinleştirin (sol pencerede klasör listesi)

Oluşturdu unuz System klasörünü Mouse yardımıyla sistem klasörünü görüntülemek istedi iniz Sürücünün üzerine kopyalayın.(Telefon Hafızası ( C) yada Memory card (E) )

Bu işlemi kesinlikle soldaki pencere de yapın. Ana pencerede işe yaramaz

Kopyalama işlemini yaptı ınızda Hata mesajı çıkar, ancak işlem gerçekleşir

Klasörü kopyaladı ınız sürücünün yanındaki + işaretini tıklayın, System klasörünün görüntülendi ini göreceksiniz.

-Pencereyi kapatmanız haline aynı işlemleri tekrarlamanız gerekmektedir.
-Dosya kopyalama işlemleri sorunsuz çalışmaktadır.
-Bu işlem Pc Suite 6.4, 6.41 versiyonlarında USB ve Bluetooth ba lantısında denenmiştir. (Nokia 6630) Di er versiyon ve Telefonlarda aynı sonucu verip vermeyece ini bilemiyorum.
-Hatalı işlem yapmanız durumunda PcSuite programında kilitlenme olabilir
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...